Soğuk Zincirlerde Sıcaklık Standartları 21 Ağustos 2017 – Posted in: Blog – Tags: , , , , ,

Soğuk Zincirlerde Sıcaklık Standartları

Soğuk Zincirlerde Sıcaklık Standartları özellikleri bir birinden farklı olan çeşitli ürünlerin, değişik sıcaklık değerlerine sahip ortamlarda nakliyesinin gerektiği gözden çıkarılmamalıdır. Bu sebeple, yapılan nakliye işleminde en önemli konulardan birisi, aynı sıcaklık değerine sahip ürünlerin aynı grup içerisinde yer almasıdır. Soğuk Taşıma aracına yüklenen ürünün, farklı sıcaklık değerlerinde taşınabilir olmasının öngörüldüğü durumlarda ise mutlaka son kontrol / onay mekanizmasının işleme alınması gerekir ve soğuk zincirin kırılmaması gerekmektedir.

Soğuk zincir vasıtasıyla taşınan ürünün türüne bağlı olarak, belirli sıcaklık standartları uygulanır. Meyveler ve sebzeler gibi ürünler için standartın ihlal edilmesi, yumuşaklık, morarma, istenmeyen olgunlaşma, renk değişiklikleri, doku bozulması ve bunların hepsi ürünün değerini ve pazarlanabilir olmasını bozabilmektedir. Optimum taşıma sıcaklığı, ürüne özgü ve çok çeşitli sıcaklık ayarı seçilebilmesine rağmen genel olarak beş sıcaklık standardı en yaygın olanlar arasındadır;

Soğuk Zincirlerde Sıcaklık Standartları

Soğuk Zincirlerde Sıcaklık Standartları

Çok Kullanılan Sıcaklık Grupları

Derin dondurma (-25 ila -30 ºC): Geleneksel soğutmalı üniteler tarafından muhafaza edilebilen en soğuk sıcaklık aralığı. Bu sıcaklık aralığı, çoğunlukla deniz ürünü (özellikle dünyanın en çok tüketilen deniz ürünü olan karides) ve dondurma taşımak için kullanılır.

Dondurulmuş (-10 ila -20 ºC): Sığır, kümes hayvanları ve küçük başk hayvanlar da dahil olmak üzere dondurulmuş eti nakletmek için kullanılır. Dondurulmuş ekmek (kek, ekmek) de bu sıcaklık aralığında taşınır.

Soğuk (2 ila 4 ºC): Bu aralık bir buzdolabındaki standart sıcaklıkları kapsar ve meyve, sebze ve taze eti donma hasarına uğratmadan en uygun raf ömrünü sağladığı için nakletmek için yaygın olarak kullanılır.

Farmasötik (2 ila 8 ºC ). Aşıların ve çoğu farmasötik ürünlerin taşınacağı sıcaklık aralığı. Bununla birlikte, eczacılar nadiren ISO standartlarda taşınır, ancak van ve hava taşımacılığı için küçük buzdolabında paketlenir.

Banana (12-14 ºC). Sıcaklık aralığı, olgunlaşmayı nakliye sırasında kontrol edilen dünyanın en çok üretilen meyvelerinden biri olarak seçilmiştir. Çoğu tropik meyve (portakal ve ananas) ve sebzeler (patates gibi yumrular) için de kullanılır.

Sıcaklık standartları, sıcaklıklara duyarlı geniş bir ürün yelpazesine uyguladıkları için uygulamak ve izlemek daha kolaydır. Yine de, standartlar, belirli bir ürünün belirli bir sıcaklık gereksinimini karşılayacak şekilde uyarlanabilir.

Soğuk zincirler için sıcaklık takibini aşağıdaki ürünlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Tek Kullanımlık Sıcaklık Datalogger
Çok Kullanımlık Veri Kayıt Cihazı
Mini Data Logger
SMS Uyarı Termometresi